Leden 2013

Memnonovy kolosy

11. ledna 2013 v 17:50 Faraoni a královny
Jsou to dvě 18 metrové sochy Amenhotepa III. Dříve střežily vstup do jeho zádušního chrámu. Řecký historik Strabon vypráví,že roku 27. př.n.l. poškodilo jednu ze soch zemětřesení. Proto Strabon prohlásil, že za úsvitu jí slyší zpívat (nejspíš to měli na svědomí kapky rosy, které se během rána odpařovaly). Proto ho Řekové ztotožnili sochu s Homérovým Memnonem zpívajícím své matce Eos. V roce 199 po Kristu nechal římský císař sochy opravit a od té doby jejich zpěv utichl...

Datlové palmy

7. ledna 2013 v 18:58 Jídlo a pití
Datlové palmy pocházejí od oblasti okolo Perského zálivu, Egypťané je šlechtili kvůli sladkým plodům a také je nechávali zvasit a z toho se poté vyrábělo víno. Listí z palem nebylo také nazmar, vyráběli se z nich košíky.

Hypostyl

7. ledna 2013 v 18:40 Pyramidy a jiné stavby
Hypostyl je doslova "pod sloupy". Tedy hypostyl je sloupová síň je vnitřní prostor, jehož strop podpírají sloupy anebo pilíře.

Imhotep

7. ledna 2013 v 18:35 Osoby z oné doby
Imhotep je považován za vynálezce kamenných staveb. Byl to muž obdařený vyjímečným talentem. Byl to architekt, lékař, sochař, písař a také byl astronomem. Můžeme jej považovat za prvního génia. Opravdu hodně ovlivnil život Starých Egypťanů, po jeho smrti jej prohlásili za boha moudrosti a lékařství. K jeho hrobce poté putovali Egypťané po čtyři století, nyní však přesnou polohu této hrobky neznáme-nedochovala se... Možná byl pohřben nedaleko svého panovníka Džosera (pro, kterého mimochodem postavil stupňovitou pyramidu v Sakkáře). Zajímavostí je, že v Sakkáře se našla komora věnovaná Imhotepovi, tato komora je známá jako Ptačí hrobka, kvůli tomu, že zde bylo nalezeno více jak milión mumifikovaných ibisů!
Copyright © Book of Egypt
2010-2013