Říjen 2012

Ureus

25. října 2012 v 19:35 Faraoni a královny
Kobra jménem Ureus zdobila královskou korunu Horního a Dolního Egypta, hlavu měla z lazuritu, tělo vykládané amazonitem a karneolem.

Sfinga

25. října 2012 v 19:21 Pyramidy a jiné stavby
Sfinga leži u pyramid v Gíze, působí opravdu monumentálně, je cca. 20 vysoká, 74 m dlouhá a 6 m široká. Je to obří socha, která má podobu ležícího lva s lidskou hlavou krále Racheva (Chefréna) na, které je pokrývka hlavy jménem NEMES. Je to největší socha která byla vytesaná z jednoho kusu kamene. V době když do Egypta přijel Napoleon ztratila Sfinga nos, protože jí Napoleonovi vojáci používali jako terč. V roce 1980 se zahájily opravy, kvůli znečištění vzduchu a vlhkosti, která vápenci, z kterého je Sfinga postavená, moc neprospívá...

Váleční zajatci

25. října 2012 v 19:00 Vojenství
Během válek se Egypt dostal do bližšího kontaktu se svými sousedy. Zajatci byli odvlečeni jako do Egypta a tam sloužili jako otroci či posílili řady egyptské armády.

Aton

24. října 2012 v 21:55 Náboženství a bohové
Aton je bůh bez mužských či ženských rysů, poprvé tohoto boha začal uznávat faraón Achnaton neboli Amenhotep IV. (faraoni si moc rádi měnili jména, a docela dost často :-) ) a zavedl ve své zemi monoteismus.
(Achnaton je v překladu "ŽIVOUCÍ OBRAZ ATONŮV") Byl solárním bohem a byl považován za čistější formu uctívání slunce než co se kdy týkala Rea.

Bastet

24. října 2012 v 21:41 Náboženství a bohové
Bastet byla nejoblíbenější kočičí bohyní, původně měla hlavu lvice, která měla představovat její útočnost a divokost. Poté byla zpodobňována zdomácnělou formou čili ženou s kočičí hlavou. Bastet byla poté zobrazována v obklopení koťat, měla laskavé až divoké rysy. Kočky byly považovány za dobré lovce zejména hadů. Střediskem jejího kultu bylo Per-Bastet pozdější Bubastis.

Hathor

24. října 2012 v 21:31 Náboženství a bohové
Hathor byla ochránkyní žen a dětí, byla zobrazována jako žena se slunečním kotoučem nad hlavou a s kravskými rohy, někdy byla taky zobrazována jako kráva, byla také bohyní veselí a veselého šemu (sklizně). Byla to manželka boha Hora

Stupňovitá pyramida

24. října 2012 v 21:05 Pyramidy a jiné stavby
Stupňovité pyramidy časově předcházejí pravým pyramidám a odrážejí jiné náboženské představy . Stupňovitá pyramida ve skutečnosti nebyla symbolem slunce, ale obrovským schodištěm usnadňujícím vystoupení panovníkovy duše do nebe. Jeho tělesné pozůstatky nebyly umístěny do pohřební komory v samotné pyramidě, ale do šachty pod ní.

Stará říše

24. října 2012 v 20:43 Ostatní
Horní Egypt (údolí Nilu) a Dolní Egypt (Delta) byly spojeny před více než 5000 lety v jednu zemi. V době 3. dynastie to byla bohatá a mocná říše. Její faraóni byli pokládánni za živoucí bohy. Když zemřeli, byli pohřbeni v pyramidách. V 5. dynastii se království zhroutilo, a králové pozbyli svou moc. Nastalo období hladu neboť se Nilské záplavy neobjevily. Egypt byl rozdělen až do 11. dynastie.

Amon

23. října 2012 v 13:40 Náboženství a bohové
Amono neboli "Skrytý", byl bohem vzduchu, který se stal nejprve hlavním bohem v oblasti Théb a postupně i hlavou egyptského panteonu. Byl spojován se zvláštním druhem berana s typickými zatočenými rohy jako zvířetem symbolizující bojovnost a plodnost, Amon se však také vyobrazoval v lidské podobě kdy měl na hlavě korunu s dvěma pštrosími pery a slunečním kotoučem. Hlavním Amonovým chrámem byl Karnak, avšak sláva tohoto boha sahala daleko za hranice Egypta.


Hovězí maso

23. října 2012 v 13:18 Jídlo a pití
Hovězí maso bylo mezi Egypťany velice oblíbené. Například taková hovězí pečeně byla na jídelníčku bohatých lidí, ti chudí se museli spokojit s vepřovým.

Šadúf

23. října 2012 v 13:15 Práce a dny
Šadúf se používal na čerpání vody. Na konec tyče, která byla ve středu podepřena, se upevnilo závaží a na druhém konci se zavěsilo vědro. Závaží usnadňovalo čerpání vody z řeky nebo ze studny.

Černá barva

23. října 2012 v 13:08 Ostatní
Věděli jste, že čená barva znamenala v Egyptě štěstí? A víte proč? Ne? Černou barvu mělo úrodné bahno naplavené z Nilu!
Copyright © Book of Egypt
2010-2013